САДОЧКИ – НЕ «РУКАВИЧКА», А ДІТИ – НЕ «ЗВІРІ»!

 

21 лютого   біля пам’ятника Шевченка відбулася зустріч батьків дітей ЗДО№1,  вихователів  з представниками депутатського корпусу. Розмова була жвава, емоційна.

Мали місце спроби пошуку шляхів компромісного вирішення ситуації. Спробували навіть  провести круглий стіл з даного питання. Його проведення потребувало часу, якого не було. А з іншого боку,  ніхто ж не знав,  що 25 лютого планується сесія. Бо на офіційному сайті міської ради   про це  вранці навіть 24  лютого не писали, хоча депутатів почали повідомляти. А як же мешканці громади? 

Отож, про садочки… У березні з трьох садочків буде створено один, який надаватиме освіту дітям у будівлях колишніх садочків №1, №2 та №3. але чи у всіх трьох будівлях не зрозуміло. Адже , як зазначають у міській раді, на 2021 – 2022 н.р., у зв’язку з погіршенням демографічної ситуації,  кількість дітей дошкільного віку  ймовірно зменшиться до 240  вихованців (зараз їх є майже 300). Якщо виходити з нормативів наповнюваності груп, затверджених  ЗУ «Про дошкільну освіту», то  для надання дошкільної освіти мешканцям міста Заставни  потрібно  у новоствореному ЗДО створити щонайменше 12 груп.

Однак комісія з питань реорганізації закладів дошкільної освіти (більшість в якій складають працівники міської ради та працівники комунальних установ міської ради)  погодила  створення тільки 10 груп у новоствореному закладі. Мова йде про затвердження штатного розпису на сесії, виходячи з даного показника. Оскільки міська влада  планує  групи з трьох будівель звести тільки до двох,  призупинивши в одній із них надання послуг дошкільної освіти на невизначений час. Згідно норм  щодо наповнюваності груп, затверджених ЗУ «Про дошкільну освіту», 10 груп – це орієнтовно 180 дітей, а відвідувати заклад дошкільної освіти буде орієнтовно 240 дітей (?!). Просимо звернути увагу, що в той час, як на державному рівні мова йде про соціальне дистанціювання  та уникнення масових скупчень,  з боку заставнівської міської влади здійснюються протилежні дії у напрямку щодо наповнюваності  дітьми груп

Згідно даних інформаційної системи управління освітою, проектна потужність (тобто на яку кількість розраховані садочки у відповідності  вимог нормам закону) трьох дошкільних установ міста становить 250 дітей. На даний час заклади  освіти в місті фактично переповнені (адже  майже 300 дітей здобуває дошкільну освіту), але немає можливостей збільшити їх площі. Однак у 2021-2022 навчальному році  прогнозована кількість дітей, які  здобуватимуть дошкільну освіту в садочках міста, відповідатиме фактично нормі їх проектної потужності і потреби закривати одну з будівель немає

Натомість 2 будівлі, в яких планується  розмістити всіх вихованців закладів дошкільної освіти, згідно проектної потужності, розраховані  орієнтовно на 180 місць.  Зводячи дітей з трьох садочків у будівлі двох фактично буде порушена норми  метражів  на одну дитину в будівлі закладу освіти, визначені законодавством.  Одна справа,  коли немає куди розмістити дітей, а інша справа, коли наявний і людський ресурс, і матеріально-технічна база, однак влада погіршує якість послуги, що суперечить  сутності реформи децентралізації, та порушує права дітей на якісну дошкільну освіту.  Тут варто звернути також увагу на особливості дитячого дошкільного віку: діти  -  ж як шило, всюди їх повно, жваві, активні, рухливі. Зменшення площі їх перебування  – це злочин по відношенню до дітей, адже їм для розвитку потрібен рух! І прийняті в 2018 році нові стандарти ДБН В.2.2-4:2018  говорять про потребу збільшення площ для дітей в  будівлях  садочків (хіба що за винятком третього, хоча не факт по  площі території дитячих майданчиків на вулиці(!?)), а не  напиханням у них дітей.  Судіть самі:

  Якщо взяти показник середньої наповнюваності груп, то в 2020-2021 н.р. ми маємо  орієнтовно 20 дітей  на одну  групу.  У той час, як такий показник у 2021-2022 н.р. становитиме  орієнтовно 24 дитини в групі, суперечить нормам закону щодо наповнюваності груп, і це в той час, як в групі  від 1 до 3 років максимальна  кількість дітей  законом передбачена  на рівні 15 осіб, а .  від 3 х років до 6 років – на рівні 20 осіб. І не треба розказувати про «списочників». Немає такого поняття ніде в законі, а   посадові особи повинні саме законами керуватися у своїй діяльності

Зараз, щоб привести групи у «відповідність» (тобто до тієї кількості, яка поміститься у дві будівлі) почалися масові «чистки» списків. Дітей планують відрахувати з двох причин: немісцеві (тобто  не мають заставнівської причини) і не відвідують садок два місяці. Так, я не жартую, не відвідують садочок, два місяці – і це в умовах суцільних «червоних» зон, карантинних обмежень та нефункціонування дошкільних установ.

Щодо немісцевих… То тут взагалі - маразм, бо в більшості своїй ці діти не є немісцевими. Найчастіше ми маємо випадки, коли батьки переїхали в Заставну з інших населених пунктів, проживають тут, але не мають місцевої прописки. Хоча інститут останньої вже давно скасовано і питання забезпечення дітей ВПО дошкільною освітою відображає всю безглуздість дій у даному напрямку. Я розумію, що освіта у садочку фінансується з місцевого бюджету, і навчання кожної дитини має ціну. Але дороги, якими їдуть мешканці інших громад по Заставні,  теж робляться за кошти місцевого бюджету. Терміново треба заборонити рухатися всім немісцевим нашими дорогами і тротуарами, вони ж не платять податок у наш бюджет! Ну як?! Абсурдно! Отак абсурдно і у випадку  відвідування дітьми садочків… Водночас, Заставна стала громадою у 2018 році, де вони були до виборів?

Непрофесіоналізм дій влади має місце  в факті того, що процес зведення груп у садочках планують здійснювати серед навчального року, чим буде завдано додаткового стресу дітям. На  прохання батьків, деяких депутатів в усній формі  відтермінувати даний процес  у часі, з боку міської влади погодження немає. І тут, як на мене, доречно повернутися ще раз до того, з чого розпочали статтю. А як планується кількість груп у новому садочку? Так станом на сьогоднішній день в заставнівських садочках є 34 дитини, які не пішли в 6 років в школу. Де факт, що всі 87 вихованців 2015 року народження підуть у школу у вересні цього року? Водночас питання кількості народжених дітей у місті  та рівень їх охоплення дошкільної освітою також, здається, не вивчався міською владою?!

Мимоволі згадується відео з заступницею міського голови Танасійчук Людмилою, в якому вона обурювалася в адрес працівників газової служби та їх дій в умовах  карантину. Хотілося б з подібними словами звернутися і до представників міської ради, зокрема чиновників, які  координують «чистку». А чим займаєтеся Ви в період карантину, штучно створюючи ситуацію надмірного скупчення дітей,  сприяючи в такий спосіб поширенню хвороби?

Та влада турбується не про дітей,  а про себе, бо наявні 2,5 млн. грн. нерозприділених коштів у міському бюджеті можна було б з легкістю спрямувати на утримання дошкільних установ, а не на  роздутий апарат міської влади. Останні також надають послугу «списочникам»-мешканцям (перепрошую, не маю на меті нікого образити, просто говорю словами влади). Адже  близько половини  людей з громади в ній не проживають на даний час і їх послуг не потребують. Але  як себе образиш, як залишишся без премії та інших привілей, у той час, коли люди за власні кошти проводять централізовану каналізацію в місті, ремонтують дороги?!

Чому не вивчаються причини невідвідуваності дітьми закладів дошкільної освіти і що можна зробити, щоб змінити ситуацію?  Рівень охоплення нею? Адже з 5-тирічного віку вона є обов’язковою, згідно норм закону. У той час, як міста збільшуються, наше зменшується! Хіба це не результат не обдуманої політики на місцевому рівні!? 

Завтра на сесії міської ради зі складу комісії з реорганізації закладів освіти  планується вивести 10 осіб, більшість з яких є непідконтрольні міському голові (хоча в діяльність комісії він активно вмішувався протягом всього період, стріми засідань комісії – зайвий доказ тому), а дальше зведення дітей в дві будівлі  зупинити буде малоймовірно… Тож, публічно хочеться звернутися: «Агов, чиновники, садочки не «рукавички», а діти – не «звірі»! Хоча й за права тварин сьогодні активно борються у всьому світі, то чому ми так відносимося до дітей?!»

Юлія Дупешко-Джус, депутатка Заставнівської міської ради

Публікація записів у блогах "Заставна Сьогодні" є безкоштовною та доступною авторам, які проживають або працюють на території Заставнівщини.
Сайт "Заставна Сьогодні" є соціальною платформою Заставнівського району, блоги якої призначені виключно для спілкування авторів з читачами на регіональні теми, місцевий політикум, вибори, проблеми регіону то що. Відповідальність за зміст таких публікацій несуть автори.
Рішенням ГО "УНІА" яка є співзасновником соціальної платформи "Заставна Сьогодні", дозволена безкоштовна передвиборча агітація без партійної символіки (разово), публікації власних автобіографій та передвиборчих програм, з метою ознайомлення виборців з кандидатами на посади голів та депутатів місцевих рад.
Редакція сайту, залишає за собою право видаляти публікації які містять неправдиву інформацію, або тексти які опубліковані не ідентифікованими особами.
Ви не можете коментувати. Зареєструйтесь

Top